Біржові котирування природного газу

Часто ринок торгівлі енергетичними ресурсами, у тому числі природним газом, має нестабільні ціни, які часто змінюються через вплив різноманітних факторів. Тому існує функція для відстеження змін у цінах. Такою функцією є біржове котирування.

Що таке біржове котирування

Біржове котирування – це процедура яка фіксує фактичні контрактні ціни та виводить середню вартість ресурсу, на основі аналізу проведених торгів та їх цін за одиницю ресурсу.

Біржове котирування є орієнтиром для встановлення вартості ресурсу і є основним джерелом інформації щодо коливань ринку.

Є два типи котирування: офіційне та неофіційне.

Офіційне котирування — це котирування, що проводиться на основі укладених на біржах договорів, беручи до уваги стандарти якості, базу постачання для кожного з типів ресурсів. Процес котирування відбувається кожний день. 

Неофіційне котирування, яке ще називають довідковим проводиться за допомогою аналізу усіх цін, попиту, пропозиції, договорів, враховує оцінку котирувальної комісії. У процес аналізу входять три складові:

  • Ціни продавців які є котирувальною ціною пропозиції.
  • Ціни покупців – котирувальна ціна попиту.
  • Типова ціна на біржі в заданий період часу та за конкретний тип ресурсу – котирувальна  ціна біржі.

Результати котирування публікуються на біржі після проведення торгів і не підлягають оскарженню. Біржа також має право регулювати рівні цінових коливань на товари, які реалізуються на біржі. У разі якщо з’являється відхилення від цих коливань, то торги можуть бути припинені. 

Крім цього існують декілька способів проведення котирування:

  • Реєстрація фактичних цін. Цей спосіб найчастіше використовується на ринках, що мають стабільні тенденції формування цін на ринках.
  • Розрахунок довідкової вартості. Цей спосіб поширений на ринках товарів, які мають схильність до частих змін у вартості.

Біржове котирування на Українській енергетичній біржі

Найкращими постачальниками інформації щодо котирування зазвичай є саме біржі де реалізуються ресурси. А найпопулярнішою біржою на території України є Українська енергетична біржі (www.ueex.com.ua). УЕБ була створена з метою формування надійної та відкритої електронної платформи, до якої має доступ значна кількість учасників. 

УЕБ організовую та проводить електронні торги енергетичними ресурсами на різних рівнях, як державному так і міжнародному. Допомагає у формуванні стабільного ринку та справедливих цін на ресурси, а досвідченні фахівці можуть надати учасникам допомогу з будь-яких питань.

На даний момент біржою користуються понад 900 компаній, серед яких можна назвати такі компанії як: Trailstone, Trafigura, Duf Energy, Укргазовидобування, Укртранснафта, Центренерго, Нафтогаз, Нафтогаз Трейдинг та Укренерго.

Українська енергетична біржа надає своїм користувачам усі необхідні інструменти для відстеження змін на ринку, та зміни у вартості на ресурси.

Для пошуку інформації щодо біржового котирування можна знайти за посиланням: www.ueex.com.ua/eng/exchange-quotations/natural-gas/. На сторінці можна знайти усі результати біржового котирування, представленого у вигляді таблиць та графіків, що показують обсяги та ціни реалізованих товарів, за кожен з місяців; там можна знайти середню ціну за одиницю кожного ресурсу. Також для пошуку додаткової інформації можна скористатися фільтрами.

Українська енергетична біржа за допомогою своїх інструментів забезпечує ринок енергоресурсів формуванням державних цінових стандартів, забезпечую надійний рівень ліквідності та відкритості, та захист від корупційних впливів і безконтрольного коливання вартості.

You may also like...