Фіксовані курси валют і українські тендери

Основною метою грошово-кредитної політики України до 2014 року було визначення курсу гривні до долара США, хоча він ніколи не був чітко визначений Центральним банком. Несприятливі зовнішні шоки привели до відповідного зростання інфляції в періоди девальвації гривні. Беручи до уваги сприятливу ситуацію на зовнішніх ринках, стабільний обмінний курс привів до збільшення валютних резервів і безперебійним інтервенцій на валютному ринку, що призвело до ослаблення грошово-кредитної політики і високої інфляції.

Під час буму заощаджень в 2003-2008 роках з 2005 року спостерігався значний приплив іноземної валюти, особливо з боку високоптімістічних інвесторів, пов’язаних з банківським сектором. Кілька великих європейських фінансових груп вийшли на ринок, і великі банки активно приєдналися до зарубіжних ринків капіталу (більш детальну інформацію дивіться тут: https://sale.ueex.com.ua/filter/write-off-resources-of-the-government-reserve).

Приплив іноземної валюти і реальна оцінка гривні призвели до дефіциту поточного рахунку і збільшення зовнішнього боргу (таблиця 12). Значну частину зобов’язань банківської системи складають іноземні валюти, в той час як кредити в твердій валюті щедро надаються багатьом позичальникам, які не мають фіксованого доходу.

У 2012-2013 роках український уряд підтримав підвищення обмінного курсу, незважаючи на початок рецесії

Це призвело до скорочення валютних резервів з 38 млрд. Дол. США в серпні 2011 року до 20,4 млрд. Дол. США до грудня 2013 року. У лютому 2015 року Центробанку не залишалося нічого іншого, крім як випустити гривню. Щоб уникнути повторення минулих помилок, Центральний банк почав рухатися в напрямку таргетування інфляції як відкритої політики.

Проте, існує безліч обмежень на вільний потік капіталу, і регулювання валютного ринку все ще триває (пройдіть по посиланню sale.ueex.com.ua для отримання додаткової інформації).

Українська банківська система страждає від внутрішнього боргу і низької якості забезпечення. Війна, серйозне спустошення гривні і економічний спад призвели до швидкого зростання банків, які відчувають проблеми, але штучно зберігаються після кризи 2008-2009 років. Центральний банк вирішив очистити систему, і в 2014-2016 роках третину банків, включаючи кілька великих банків, були оголошені банкрутами. Це призвело до величезного потоку заощаджень і системному втечі банків.

Однією з основних проблем в даний час є відновлення довіри до банківської системи. Відновлення здорового банківського сектора і банківського кредитування є двома найбільш важливими кроками у відновленні економічного зростання.

Надійний банківський сектор і реструктуризація банківського фінансування є ключем до зростання

Тому ЦБА повинен продовжувати очищати сектор, поступово знижуючи ключові ставки.

За даними МВФ, Україна почала відновлюватися. У 2016 році зростання ВВП буде позитивним вперше за три роки з ростом на 1,5%. Ці цифри не дуже багатообіцяючі: ВВП на душу населення залишиться нижче рівня 2013 року в 2013 році в доларовому вираженні. Отримання навіть найбідніших членів ЄС займе десятиліття.

Згідно з прогнозом, інфляція знизиться до 43,3% в 2015 році і до 12% в 2016 році, а довгострокова річна інфляція складе 5%. Низька і стабільна інфляція повинна підвищити прогнози інвестицій і підвищити довіру до банківської системи.

У балансі рахунку поточних операцій буде невеликий дефіцит (2,0-2,5% ВВП), який повинен бути покритий за рахунок збільшення притоку інвестицій з-за кордону.

Важливо створювати можливості для таких інвестицій шляхом поліпшення нормативно-правової бази та зміцнення правопорядку. В іншому випадку дефіцит ще більше послабить гривню, і це загрожує підірвати успіх поточної інфляційної політики.

Україна стикається з багатьма ризиками, які дуже грубі по будь-яким середньострокових прогнозів. Якщо Україна сподівається вийти з ЄС, вона повинна створити умови для високого і стійкого зростання. Тому важливо поліпшити економічний світ за допомогою верховенства закону і зробити країну привабливим місцем для іноземних інвесторів.

You may also like...