Як проводяться допорогові закупівлі

Проведення державних закупівель наразі не є можливим без використання системи ПроЗорро. Згідно чинного законодавства України, є відповідний закон, що регламентує те, за яким принципом повинні проводитися державні закупівлі. Коли мова йде про муніципальні установи, організації та державні структури, будь-які придбання повинні проводитися виключно через систему ProZorro.

Тут варто нагадати, що ПроЗорро – це лише база даних і на ній не проводяться ніякі торги й аукціони. Щоб взяти участь в електронних торгах потрібно пройти реєстрацію на одному з електронних майданчиків. Основна вимога до таких сервісів – це акредитація в системі ПроЗорро.  Хорошим прикладом такого майданчика може стати тб “українська енергетична біржа”.

Ви навіть можете перейти за посиланням https://www.ueex.com.ua/rus/presscenter/news/uchastie-v-auktsionah-po-prodazhe-neobrabotannoj-drevesiny-v-ter і ознайомитися з тим, як проводяться допорогові закупівлі на прикладі реальних лотів. Це може бути закупівля деревини або ж будь-яких інших ресурсів.

Що потрібно знати про допорогові закупівлі в прозоро

Почати варто з того, які лоти можна віднести до цієї групи. Згідно прийнятого закону, допороговими закупівлями варто називати отримання товарів, послуг або ж певних робіт, вартість яких не перевищує чітко зазначених показників.

Це означає, що є відповідні обмеження і якщо, сума лоту не перевищує певної межі, то такі закупівлі будуть називатись допороговими. Варто зазначити, що такі торги проводяться за спрощеним принципом і вони не є настільки контрольованими як надпорогові лоти.

Допороговими торгами вважаються наступні лоти:

 • До 200 тисяч гривень – це стосується безпосередньо надання певних послуг або ж постачання якихось товарів;
 • До 1.5 мільйонів гривень – тут мова йде безпосередньо про виконання якихось робіт. Це може бути ремонт державного приміщення або ж якихось інших об’єктів.

Варто взяти до уваги ситуації, коли в якості замовника виступає явний монополіст. Тобто, компанія або установа, яка є єдиною, що пропонує свої послуги в певній сфері. В такому випадку, обмеження зростають до 1 мільйона у випадку з товарами та послугами, та до 5 мільйонів при виконанні робіт.

Не важко здогадатися, що надпороговими торгами будуть всі інші лоти, сума яких перевищує раніше вказані показники. 

Говорячи безпосередньо про закупівлі, вони є більш вигідними саме для державних установ. Також, подібні лоти викликають серйозний інтерес серед невеликих компаній, які готові постачати товари та виконувати роботи за порівняно невеликі кошти.

Таким чином, вони можуть покращувати свою репутацію й надалі мати ще більше шансів на перемогу в інших торгах.

Алгоритм проведення допорогових закупівель

Для того, щоб розпочати такі торги, замовникові потрібно спочатку вибрати електронний майданчик, на якому й буде опубліковано саме оголошення. Далі, йому потрібно обрати тип закупівлі, вони можуть бути спрощеними або допороговими.

В самому оголошенні повинно бути вказано багато важливої інформації. Серед основних пунктів можна звернути увагу на такі моменти, як:

 1. Інформація про замовника (Назва, географічне положення, ІК, категорія);
 2. Детальна інформація про предмет закупівлі з описом всіх ключових моментів;
 3. Інформація про місце проведення, терміни, кількість та інші деталі;
 4. Час на уточнення інформації;
 5. Способи виконання фінансових транзакцій та очікувана вартість предмета закупівлі;
 6. Час, відведений на подання пропозицій;
 7. Мінімально допустимий крок для зниження вартості по ходу самої процедури аукціону;
 8. Критерії, згідно яких буде проходити оцінювання всіх пропозицій.

Важливо, щоб замовник брав до уваги всі ці моменти, що є обов’язковою умовою для публікації будь-яких оголошень про проведення торгів. 

У випадку, якщо оголошення не відповідає чітко зазначеним вимогам, воно не буде вважатися дійсним і система ПроЗорро не допустить початку торгів до того моменту, доки не будуть усунені всіх помилки, що були допущені в процесі створення та підготовки оголошення.

Якими можуть бути електронні аукціони

Розрізняють дві основні категорії електронних торгів, вони можуть проводитися у відкритій та закритій формі.

 •  Відкриті аукціони – їх головна відмінність в тому, що взяти участь в таких торгах може будь-хто. Окрім цього, інформація про результати й учасників доступна кожному, хто бажає з нею ознайомитись. Основна вимога для участі – це відповідність всім критеріям, прописаним в оголошенні та своєчасне подання пропозиції;
 • Закриті торги – відрізняються тим, що учасниками можуть стати лише ті компанії, що отримали відповідне запрошення для участі в торгах. Такі аукціони можуть проводитися лише у випадку, коли це передбачено законом. Інформація про результат закупівель залишається закритою.

Більш відомою все ж вважається перша форма аукціонів, в чому можна легко впевнитися, перейшовши на будь-який електронний майданчик.

You may also like...